vicariatul greco-catolic de bucuresti

Arhive: p. Olivier Raquez

oliv1

Un an de la trecerea în veșnicie. Părintele Rector Olivier Raquez – 14 aprilie 1923 – 14 decembrie 2012

Cu recunoștință, pentru darul oferit nouă românilor, mai ales greco-catolicilor,

55_Lansare_carte_Precedenta_ragazului

Foto: Târgul internaţional de carte Gaudeamus 2013 – prezentarea cărţii Precedenţa Răgazului

În cadrul celei de a 20 ediţii a Târgului internaţional de carte Gaudeamus a fost prezentată cartea PS Mihai Frăţilă, „Precedenţa Răgazului”. Au luat cuvântul: d-nul Adrian Popescu, scriitor; d-nul Gelu Trandafir, jurnalist; d-nul Ioan Făgeţean, profesor universitar.

1425722_226739857487195_528734356_n

Precedența răgazului. O carte de temeinica zidire spirituală și fortificare a speranței creștine

La 22 noiembrie, cu două zile înainte de încheierea Anului Credinței (duminica 24 noiembrie 2013), Editura Galaxia Gutenberg a prezentat în cadrul Târgului internațional de carte Gaudeamus (a XX-a ediție) cartea Preasfinției Sale Mihai Frățilă Precedența răgazului, a VI-a lucrare a autorului în spațiul „lumii scrise”, în simetrie temporală cu cei 6 ani de păstorire în Vicariatul greco-catolic București.

pr. Olivier Raquez

Un univers, o epocă… Olivier Raquez (1923 – 2012)

De-acum „a fost…”. Vorbind despre părintele Raquez nu merge patetismul. Nu merg obișnuitele diatribe la ceas de despărțire pentru un om extrem de rafinat și totodată simplu. O extraordinară sinteză dintre educația fericită a unei familii din înalta societate bruxelleză și omenia creștină, inspirată pentru mai bine de cincizeci de ani de legătura cu Răsăritul creștin!

P. Olivier Raquez

A plecat dintre noi un OM: P. Olivier RAQUEZ (1923-2012)

S-a stins la Brugges, în noaptea de 13 spre 14 decembrie 2012, Părintele Arhimandrit Olivier (Jacques) Raquez, cel care între 1994 și 2004 a fost rector al Colegiului Pio Romeno din Roma.

 Născut pe 14 aprilie 1923 la Bruxelles, într-o familie a marii burghezii bruxelleze, a intrat  în Abația benedictină „Sfântul Andrei” de la Brugges, unde a depus voturile mănăstirești în 1943. A fost hirotonit preot pe 31 iulie 1949.